Co jsou shogi?

Japonské šachy neboli shogi či šógi jsou starodávná strategická hra japonských samurajů a vojevůdců. Ve své domovině mají shogi dlouholetou tradici a těší se velké oblibě i v dnešní digitální době. Zjistěte i vy, v čem spočívá jejich kouzlo – a proč vás budou bavit víc než šachy!

Na první pohled jsou japonské šachy těm klasickým velmi podobné – oba soupeři střídavě pohybují herními kameny s různými hodnostmi a hra končí v okamžiku, kdy jeden z králů dostane mat. V shogi však můžete kameny, které zajmete soupeři, vrátit zpět do hry a nechat je bojovat na vaší straně. Hrací kameny lze navíc během hry povyšovat, čímž získají nové vlastnosti. Shogi jsou tak daleko dynamičtější i útočnější než klasické šachy – a téměř při nich nedochází k remíze!

Za to, že nejsou shogi příliš rozšířené za hranicemi své rodné země, mohou herní kameny, označené japonským písmem kanji. Pokus o zavedení mezinárodního značení kamenů se však nesetkal s úspěchem – nové znaky se neujaly v literatuře, japonští hráči si na ně nezvykli a pro Evropany kvůli nim hra ztratila své orientální kouzlo.

Proto jsme vymysleli herní kameny, které chytře kombinují tradiční japonské znaky i originální pomocné symboly, znázorňující směr, kterým se kámen může pohybovat po hrací desce. S našimi herními sadami proto může vyzvat japonského profesionálního hráče na souboj i úplný začátečník z Evropy.

Druhy značení

Zaujala vás hra shogi? Přečtěte si její pravidla a navštivte vybrané kavárny, čajovny a herní kluby, kde si s naší herní sadou můžete zahrát – anebo si ji rovnou pořiďte domů a procvičte si svoje logické a strategické uvažování spolu s přáteli či rodinou.

Máte malé děti? Do světa shogi je můžete hravou formou uvést již od čtyř let díky zjednodušené zvířátkové herní sadě. Pořiďte ji klidně i prarodičům a přispějte tak k tomu, aby si zachovali mentální zdraví a dobrou paměť až do vysokého věku.

O nás

Jsme Pavlína a Filip – dva nadšenci do hry shogi. Naším snem je, že budou japonské šachy stejně známé a oblíbené jako ty klasické. Kromě výroby originálních herních sad proto často představujeme pravidla shogi na festivalech a dalších akcích, zaměřených na japonskou kulturu nebo deskové hry.

A jak jsme se k shogi dostali my? Úplnou náhodou! Při čtení novinek ze světa IT v nás totiž probudil zvědavost článek o tom, že počítač porazil člověka v japonském šachu. Rozhodli jsme se zjistit, jak se shogi hrají, a hned si to také vyzkoušet v praxi. Roku 2010 ale nebylo snadné sehnat v Česku herní sadu, takže jsme si vyrobili provizorní desku i kameny z kartonu.

Protože hraní shogi bavilo čím dál víc nejen nás, ale i naše přátele a známé, nechali jsme si vyrobit na zakázku kvalitní dřevěnou herní sadu. O první prototyp byl nečekaný zájem mezi našimi přáteli – a tak se zrodila myšlenka nabízet prodej našich sad ve vlastním eshopu. V průběhu let jsme naše herní desky i kameny neustále zdokonalovali, takže si dnes můžete vyzkoušet už čtvrtou verzi Shogi sady, jejíž vznik byl úspěšně zafinancován na mezinárodní platformě Kickstarter.

Pojďme hrát Shogi

Česká Asociace Shogi

Roku 2014 jsme se podíleli na založení České Asociace Shogi z.s., která pořádá turnaje a podílí se na propagaci hry i vzdělávání již aktivních hráčů. Staňte se jejím členem i vy – anebo se nejprve připojte do veřejné skupiny České Asociace Shogi na Facebooku!

logo Česká Asociace Shogi

Trocha historie o japonské hře Shogi

Přesný původ hry Shogi není znám, ale s největší pravděpodobností se japonská verze vyvinula z čínských šachů a dostala se do Japonska společně s císařským vyslancem na sklonku období Nara (710-794). Hra Shogi se stala velmi oblíbená mezi dvorskou šlechtou v období Heian (794-1185), kdy byla japonská metropole přesunuta z Nary do Kjóta.

Japonské slovo shogi (čteme šógi) znamená "hra generálů" a je odvozeno od slova šógun, což je v překladu "nejvyšší vojenský velitel". Ve hře mají navíc tři druhy kamenů slovo šo (generál) ve svém názvu, jsou to: ošo (císař), kinšo (zlatý generál) a ginšo (stříbrný generál).

Císař formálně jmenoval (spíše potvrdil) šóguna, který ovládal mocné a často odbojné samuraje z jednotlivých oblastí. Skutečná moc v celé říši tedy spočívala v rukou šógunátu (doslovně "zastřešující vláda"). Dalším důležitým obdobím historie hry Shogi bylo přerušení císařského období Muromachi (1333-1568) rodinou dědičných šógunů Ashikaga v hlavním městě Kjótu. V této době byla nejprve nejpopulárnější verze hry Dai-shogi (velké shogi; 13×13, později 15×15 hracích polí), na rozdíl od Chu-shogi (střední shogi) a Sho-shogi (malé shogi). Vrcholu obliby pak dosáhly na konci tohoto období malé shogi, které se začaly hrát na desce 9×9 polí, neboť přejaly z oblíbenější verze středních shogi tři hlavní kameny - střelec, věž a opilý slon (sui-zo). Opilý slon byl z malých shogi odstraněn, protože z opilého slona se mohl ve hře stát druhý císař, což císař Go-Nara (panoval 1526-1557) nepřenesl přes srdce.

Původ možnosti "vkládání" (nasazování) zajatých kamenů zpět do hry za opačnou stranu není přesně znám, ale pravděpodobně byla do hry zavedena v 16. století. V té době měli zajatí vojáci ve válce dvě možnosti, a to popravu nebo vstup do služeb nepřátelské armády.

Shogi, tak jak je známe dnes, se tedy vyvinuly z verze Sho-shogi (malých shogi). Byly oficiálně ustanoveny a přesně formulovány na počátku období Edo (1600-1868; Edo je starý název Tokia).

Historie shogi

(Zdroj: www.geocities.jp) 

FAQ

Hra Shogi (šógi) je podobná klasické hře šachy, ale oblíbili si ji i zarytí odpůrci šachů. Zásadní rozdíly hry jsou v hracích kamenech, které lze otáčet (upgradovat) a tím dostávají lepší vlastnosti. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své. Zvrat ve hře může tedy nastat v podstatě kdykoliv.

1. Nejsou pravidla moc složitá?

Úplným začátečníkům jsme schopni vysvětlit pravidla hry za pouhých 5 minut! :)

2. Co když neumím japonsky a znakům nerozumím?

My také neumíme japonsky, proto jsme k japonským znakům přidali pomocné šipky, takže hru rychle pochopí i ten, kdo nikdy nehrál ani klasické šachy a nemusí si pamatovat japonské značení.

3. Shogi a šachisti - jde to dohromady?

Hra Shogi je na druhou stranu vhodná i pro velmi dobré šachisty, kteří hledají výzvu a chtějí se naučit být ve hře více útoční. Shogi jsou totiž výpočetně mnohem složitější. V klasickém šachu se kombinace všech možných partií pohybuje kolem hodnoty 10^123. Možný počet kombinací u hry Shogi dosahuje hodnoty 10^224.

4. Mohu se připojit ke komunitě?

Ano, budeme rádi za každou pomoc. Od 7. 7. 2014 jsme založili Českou Asociaci Shogi, kde se můžete stát členem.

5. Pořádáte i turnaje v Shogi?

Na Animefestu 2013 jsme uspořádali náš 1. amatérský turnaj v Shogi, hlavní výhra byla naše herní sada a většina hráčů byli úplní začátečníci. V roce 2014 proběhl 1. národní turnaj na Czech Open v Pardubicích. Další budou přibývat.

6. Chci se naučit hrát Shogi, kde vás zastihnu?

Veškeré informace jsou pod odkazem Hrajeme.

Jsme na Facebooku
Potkáte nás
1 1
Pravidelné shogi hraní!!

Praha, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Liberec


23 3
Eigasai 2019

Palác Lucerna, Vodičkova 704/36, Praha 1


Kalendář akcí
Co na Shogi říkáte
Je tu mnoho strategických možností, prostě paráda. Jen to hraje málo lidí, takže moc nemám s kým hrát. :( Snad se to změní.
Chiro, 23 let

Podobné šachům v základních principech, velmi kvalitní logická hra.
Sajnu, 20 let

Líbí se mi odlišnost vůči obyčejným šachům, hlavně vracení a povyšování figur.
Jan, 20 let

Další recenze

Hokage.cz Shirai-cz Mephit Česká Asociace Shogi Animefest MIK Toys Advik Akicon Otaku Nest .sk