Co jsou shogi?

Japonské šachy neboli shogi či šógi jsou starodávná strategická hra japonských samurajů a vojevůdců. Ve své domovině mají shogi dlouholetou tradici a těší se velké oblibě i v dnešní digitální době. Zjistěte i vy, v čem spočívá jejich kouzlo – a proč vás budou bavit víc než šachy!

Na první pohled jsou japonské šachy těm klasickým velmi podobné – oba soupeři střídavě pohybují herními kameny s různými hodnostmi a hra končí v okamžiku, kdy jeden z králů dostane mat. V shogi však můžete kameny, které zajmete soupeři, vrátit zpět do hry a nechat je bojovat na vaší straně. Hrací kameny lze navíc během hry povyšovat, čímž získají nové vlastnosti. Shogi jsou tak daleko dynamičtější i útočnější než klasické šachy – a téměř při nich nedochází k remíze!

Za to, že nejsou shogi příliš rozšířené za hranicemi své rodné země, mohou herní kameny, označené japonským písmem kanji. Tradiční kameny se vyskytují v 1-kanji a ve 2-kanji provedení. Běžně se setkáte spíše s 2-kanji kameny. Pokus o zavedení mezinárodního značení kamenů se však nesetkal s úspěchem – nové znaky se neujaly v literatuře, japonští hráči si na ně nezvykli a pro Evropany kvůli nim hra ztratila své orientální kouzlo.

druhy značení shogi kamenů

Proto jsme vymysleli herní kameny, které chytře kombinují tradiční japonské znaky i originální pomocné symboly, znázorňující směr, kterým se kámen může pohybovat po hrací desce. S našimi herními sadami proto může vyzvat japonského profesionálního hráče na souboj i úplný začátečník z Evropy.

Druhy značení

Zaujala vás hra shogi? Přečtěte si její pravidla a navštivte vybrané kavárny, čajovny a herní kluby, kde si s naší herní sadou můžete zahrát – anebo si ji rovnou pořiďte domů a procvičte si svoje logické a strategické uvažování spolu s přáteli či rodinou.

Máte malé děti? Do světa shogi je můžete hravou formou uvést již od čtyř let díky zjednodušené zvířátkové herní sadě. Pořiďte ji klidně i prarodičům a přispějte tak k tomu, aby si zachovali mentální zdraví a dobrou paměť až do vysokého věku.

O nás

Jsme Pavlína a Filip – dva nadšenci do hry shogi. Naším snem je, že budou japonské šachy stejně známé a oblíbené jako ty klasické. Kromě výroby originálních herních sad proto často představujeme pravidla shogi na festivalech a dalších akcích, zaměřených na japonskou kulturu nebo deskové hry.

A jak jsme se k shogi dostali my? Úplnou náhodou! Při čtení novinek ze světa IT v nás totiž probudil zvědavost článek o tom, že počítač porazil člověka v japonském šachu. Rozhodli jsme se zjistit, jak se shogi hrají, a hned si to také vyzkoušet v praxi. Roku 2010 ale nebylo snadné sehnat v Česku herní sadu, takže jsme si vyrobili provizorní desku i kameny z kartonu.

Protože hraní shogi bavilo čím dál víc nejen nás, ale i naše přátele a známé, nechali jsme si vyrobit na zakázku kvalitní dřevěnou herní sadu. O první prototyp byl nečekaný zájem mezi našimi přáteli – a tak se zrodila myšlenka nabízet prodej našich sad ve vlastním eshopu. V průběhu let jsme naše herní desky i kameny neustále zdokonalovali, takže si dnes můžete vyzkoušet už čtvrtou verzi Shogi sady, jejíž vznik byl úspěšně zafinancován na mezinárodní platformě Kickstarter.

Pojďme hrát Shogi

Česká Asociace Shogi

Roku 2014 jsme se podíleli na založení České Asociace Shogi z.s., která pořádá turnaje a podílí se na propagaci hry i vzdělávání již aktivních hráčů. Staňte se jejím členem i vy – anebo se nejprve připojte do veřejné skupiny České Asociace Shogi na Facebooku!

logo Česká Asociace Shogi

Pohled do historie japonské hry shogi

Starodávné indické kořeny

Podobně jako ostatní deskové hry, jejichž cílem je udělit králi mat, se i shogi vyvinuly z indické strategické hry chaturanga. Poprvé se o ní zmiňují sanskrtské písně ze 7. století, ale její kořeny pravděpodobně sahají ještě do dávnější historie. Zajímavé je, že v jedné z herních variant pro čtyři hráče rozhodoval o tom, která figurka bude v příštím tahu použita, hod kostkou.

Díky častým obchodním i diplomatickým cestám se chaturanga z Indie rozšířila mimo jiné do jihovýchodní Asie, Číny, Koreje a Japonska, kde z ní vznikly čínské, korejské a také japonské šachy. Na rozdíl od chaturangy však měly hrací kameny jednotlivých her stejný tvar a byly od sebe rozlišeny znaky.

Shogi na japonském dvoře

V Japonsku se shogi pravděpodobně začaly hrát koncem osmého století. V následujících čtyřech stovkách let, během kterých se hra těšila velké oblibě mezi šlechtou u japonského dvora, vznikly hned tři její varianty: shu shogi (malé shogi na desce 9x9), chu shogi (střední shogi na desce 12x12) a dai shogi (velké shogi na desce 13x13 a později 15x15), které byly po dlouhou dobu nejpopulárnější. Název hry byl odvozen od slova shogun, což je pojmenování pro nejvyššího vojenského velitele Japonska, v jehož rukou byla tehdy soustředěna veškerá politická moc v zemi.

Nová pravidla a první dochovaný záznam partie

Opětovné využívání zajatých kamenů bylo do shogi zavedeno až v 16. století, kdy začali i skuteční vojáci zajatí ve válce dostávat možnost vstoupit do služeb nepřátelské armády. Díky této změně herních pravidel se staly nejpopulárnější variantou hry shu shogi (malé shogi), ze kterých se později vyvinula dnešní varianta shogi.

Během 16. století byly upraveny i herní kameny a shogi tak přišly například o postavu opilého slona. Ta totiž mohla být ve hře povýšena na druhého císaře, což se nelíbilo tehdejšímu skutečnému japonskému císaři.

V první polovině 17. století byl založen úřad pro deskové hry shogi a go, který spravoval tehdejší nejlepší hráč obou her, buddhistický mnich Honinbo Sansa. Partie shogi, kterou spolu sehráli Honinbo Sansa a jeho následník Ohashi Sokei roku 1607, je historicky první úplně zaznamenanou hrou. Ohashi Sokei se později zapsal do historie deskových her i tím, že založil tři školy shogi a jeho syn Ohashi Soko sepsal podrobná oficiální herní pravidla.

A jak to se shogi vypadá dnes?

V Japonsku dnes hraje shogi přibližně 20 miliónů hráčů, mezi nimiž je téměř 200 profesionálů. Japonská asociace shogi se od svého založení roku 1947 intenzivně věnuje pořádání amatérských i profesionálních turnajů a mediální podpoře hry. I její zásluhou jsou shogi v současné době čím dál více známé a oblíbené také mimo rodné Japonsko. 

Historie shogi

(Zdroj: www.geocities.jp) 

FAQ

Hra Shogi (šógi) je podobná klasické hře šachy, ale oblíbili si ji i zarytí odpůrci šachů. Zásadní rozdíly hry jsou v hracích kamenech, které lze otáčet (upgradovat) a tím dostávají lepší vlastnosti. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své. Zvrat ve hře může tedy nastat v podstatě kdykoliv.

1. Nejsou pravidla moc složitá?

Úplným začátečníkům jsme schopni vysvětlit pravidla hry za pouhých 5 minut! :)

2. Co když neumím japonsky a znakům nerozumím?

My také neumíme japonsky, proto jsme k japonským znakům přidali pomocné šipky, takže hru rychle pochopí i ten, kdo nikdy nehrál ani klasické šachy a nemusí si pamatovat japonské značení.

3. Shogi a šachisti - jde to dohromady?

Hra Shogi je na druhou stranu vhodná i pro velmi dobré šachisty, kteří hledají výzvu a chtějí se naučit být ve hře více útoční. Shogi jsou totiž výpočetně mnohem složitější. V klasickém šachu se kombinace všech možných partií pohybuje kolem hodnoty 10^123. Možný počet kombinací u hry Shogi dosahuje hodnoty 10^224.

4. Mohu se připojit ke komunitě?

Ano, budeme rádi za každou pomoc. Od 7. 7. 2014 jsme založili Českou Asociaci Shogi, kde se můžete stát členem.

5. Pořádáte i turnaje v Shogi?

Na Animefestu 2013 jsme uspořádali náš 1. amatérský turnaj v Shogi, hlavní výhra byla naše herní sada a většina hráčů byli úplní začátečníci. V roce 2014 proběhl 1. národní turnaj na Czech Open v Pardubicích. Další budou přibývat.

6. Chci se naučit hrát Shogi, kde vás zastihnu?

Veškeré informace jsou pod odkazem Hrajeme.

Sledujte nás na Facebooku
Kde nás potkáte
12 9
Japonský den v Průhonicích 2020

Průhonický park a zámek - Botanický ústav AV ČR


26 9
Asie vzdálená a blízká 2020

Žluté lázně, Praha


Kalendář akcí
Co na Shogi říkáte vy
Co se mi na hře líbí? Kompletně všechno. Donutí mě přemýšlet a je to sranda na více než půl hodiny.
Freddy, 17 let

Hra je úžasná. Je to těžší než šachy, a proto se u toho musí více přemýšlet. A to se mi líbí.
Jan, 14 let

Shogi nabízí ohromné množství možností oproti strategickým deskovým hrám, které znám.
Litain, 17 let

Další recenze

Shirai-cz Mephit Česká Asociace Shogi Animefest MIK Toys Advik Akicon Otaku Nest .sk