Japonská hra Shogi (šógi)

Shogi (šógi) jsou starodávná strategická hra japonských generálů, která má v Japonsku dlouhodobou tradici a je velmi populární. Shogi baví dokonce i lidi, kteří nemají klasické šachy v oblibě!

Jedná se o dynamickou hru plnou zvratů díky vkládání zajatých kamenů zpět do hry. Zároveň příliš defenzivním šachistům pomůže naučit útočnější způsob hry. A pokud nám nevěříte, přijďte si s námi zahrát. :)

Tento typ kamenů je originální. Je to naše individuální práce a myšlenka spojit dva typy značení v jeden, aby byl pochopitelný jak pro začátečníky, tak i pro profesionály, kteří hrají shogi pouze v japonských znacích kanji. Díky této kombinaci obou znaků si může i úplný začátečník zahrát s rodilým Japoncem.

Druhy značení

Největší rozdíl od klasického šachu je povyšování herních kamenů, které se díky tomu stanou silnějšími. Druhým největším rozdílem je, že vyhozené kameny neumírají, ale zajímají se. Zajaté kameny tak můžete hned v dalším svém tahu vložit zpět kamkoliv na bitevní pole jako své vlastní, a tím získat okamžitou přesilu v boji. Tyto dvě zásadní změny činí Shogi daleko agresivnější a převratovější než šachy klasické. Také oproti klasickému šachu prakticky žádná hra nekončí remízou, což potěší především šachisty. Kompletní pravidla Shogi si můžete nastudovat na našich stránkách.

Další informace, fotky a recenze na Zatrolených hrách.

O nás

Jsme dva nadšenci, které baví hraní japonské hry Shogi. Vzhledem k tomu, že hra není u nás moc známá, tak od začátku roku 2012 objíždíme herní festivaly nebo festivaly se zaměřením na japonskou kulturu, kde učíme zájemce pravidla hry.

Ke hře Shogi jsme se dostali úplnou náhodou. Protože jsme oba informační technici, tak rádi čteme zprávy z IT světa a zaujal nás tento článek: Počítač opět porazil člověka, tentokrát v Japonském šachu. A tím to vlastně celé začalo. Článek nás zaujal natolik, že jsme nejprve na internetu hledali, co to Shogi jsou a jak se hrají. Po dlouhém hledání jsme zjistili, že se v České republice nedají sehnat (dnešní situace je již o něco lepší). Bohužel hrací sady jsou ve většině případech pouze s japonskými znaky - bez pomocných šipek. Takže jsme si první provizorní sadu vytvořili z papírového kartónu. Hra nás začala bavit, stejně jako naše přátele a známé, až jsme si nechali vytvořit jednu dřevěnou sadu sami pro sebe. Když se o naší vylepšené verzi dozvědělo naše okolí, tak někteří si od nás chtěli také nechat Shogi sadu vyrobit. A od toho to už byl jen malý krůček k prodeji našich Shogi přes internet. Naše sady pořád zdokonalujeme a nyní vyrábíme již čtvrtou verzi, která byla úspěšně zafinancovaná na mezinárodní platformě Kickstarter. Také jsme spoluzakladateli České Asociace Shogi.

Pojďme hrát Shogi

Česká Asociace Shogi

Dne 7. 7. 2014 jsme založili Českou Asociaci Shogi z. s., kde se můžete stát jejím členem. Také jsme vytvořili veřejnou skupinu na Facebooku pro všechny hráče a fanoušky této hry, kde můžete diskutovat se členy asociace i mezi sebou a najdete zde vše okolo hry shogi (šógi).  

logo Česká Asociace Shogi

Trocha historie o japonské hře Shogi

Přesný původ hry Shogi není znám, ale s největší pravděpodobností se japonská verze vyvinula z čínských šachů a dostala se do Japonska společně s císařským vyslancem na sklonku období Nara (710-794). Hra Shogi se stala velmi oblíbená mezi dvorskou šlechtou v období Heian (794-1185), kdy byla japonská metropole přesunuta z Nary do Kjóta.

Japonské slovo shogi (čteme šógi) znamená "hra generálů" a je odvozeno od slova šógun, což je v překladu "nejvyšší vojenský velitel". Ve hře mají navíc tři druhy kamenů slovo šo (generál) ve svém názvu, jsou to: ošo (císař), kinšo (zlatý generál) a ginšo (stříbrný generál).

Císař formálně jmenoval (spíše potvrdil) šóguna, který ovládal mocné a často odbojné samuraje z jednotlivých oblastí. Skutečná moc v celé říši tedy spočívala v rukou šógunátu (doslovně "zastřešující vláda"). Dalším důležitým obdobím historie hry Shogi bylo přerušení císařského období Muromachi (1333-1568) rodinou dědičných šógunů Ashikaga v hlavním městě Kjótu. V této době byla nejprve nejpopulárnější verze hry Dai-shogi (velké shogi; 13×13, později 15×15 hracích polí), na rozdíl od Chu-shogi (střední shogi) a Sho-shogi (malé shogi). Vrcholu obliby pak dosáhly na konci tohoto období malé shogi, které se začaly hrát na desce 9×9 polí, neboť přejaly z oblíbenější verze středních shogi tři hlavní kameny - střelec, věž a opilý slon (sui-zo). Opilý slon byl z malých shogi odstraněn, protože z opilého slona se mohl ve hře stát druhý císař, což císař Go-Nara (panoval 1526-1557) nepřenesl přes srdce.

Původ možnosti "vkládání" (nasazování) zajatých kamenů zpět do hry za opačnou stranu není přesně znám, ale pravděpodobně byla do hry zavedena v 16. století. V té době měli zajatí vojáci ve válce dvě možnosti, a to popravu nebo vstup do služeb nepřátelské armády.

Shogi, tak jak je známe dnes, se tedy vyvinuly z verze Sho-shogi (malých shogi). Byly oficiálně ustanoveny a přesně formulovány na počátku období Edo (1600-1868; Edo je starý název Tokia).

Historie shogi

(Zdroj: www.geocities.jp) 

FAQ

Hra Shogi (šógi) je podobná klasické hře šachy, ale oblíbili si ji i zarytí odpůrci šachů. Zásadní rozdíly hry jsou v hracích kamenech, které lze otáčet (upgradovat) a tím dostávají lepší vlastnosti. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své. Zvrat ve hře může tedy nastat v podstatě kdykoliv.

1. Nejsou pravidla moc složitá?

Úplným začátečníkům jsme schopni vysvětlit pravidla hry za pouhých 5 minut! :)

2. Co když neumím japonsky a znakům nerozumím?

My také neumíme japonsky, proto jsme k japonským znakům přidali pomocné šipky, takže hru rychle pochopí i ten, kdo nikdy nehrál ani klasické šachy a nemusí si pamatovat japonské značení.

3. Shogi a šachisti - jde to dohromady?

Hra Shogi je na druhou stranu vhodná i pro velmi dobré šachisty, kteří hledají výzvu a chtějí se naučit být ve hře více útoční. Shogi jsou totiž výpočetně mnohem složitější. V klasickém šachu se kombinace všech možných partií pohybuje kolem hodnoty 10^123. Možný počet kombinací u hry Shogi dosahuje hodnoty 10^224.

4. Mohu se připojit ke komunitě?

Ano, budeme rádi za každou pomoc. Od 7. 7. 2014 jsme založili Českou Asociaci Shogi, kde se můžete stát členem.

5. Pořádáte i turnaje v Shogi?

Na Animefestu 2013 jsme uspořádali náš 1. amatérský turnaj v Shogi, hlavní výhra byla naše herní sada a většina hráčů byli úplní začátečníci. V roce 2014 proběhl 1. národní turnaj na Czech Open v Pardubicích. Další budou přibývat.

6. Chci se naučit hrát Shogi, kde vás zastihnu?

Veškeré informace jsou pod odkazem Hrajeme.

Jsme na Facebooku
Potkáte nás
16 10
Pravidelné shogi hraní, Brno

Novobranská 80/10, Brno


16 10
Pravidelné shogi hraní, HK

Kavárna Kraft, Pilnáčkova továrna, HK


16 10
Pravidelné shogi hraní, Praha

Mephit, Arbesovo náměstí 14, Praha 5


Kalendář akcí
Co na Shogi říkáte
Líbí se mi taktizování a vracený vyhozených kamenů zpět do hry. Je to pro mě něco nového.
Saya Satsujin, 15 let

Shogi se mi líbí, je to zajímavá strategie nabízející možnost větší akce než šachy. A co se mi nelíbí? Nevěřím zajmutým vojákům, když zradili jednou, zradí zas :D
Helena, 26 let

Libí se mi množství kombinací, ale nelíbí se mi, že u jiných verzí hry je nutnost rozlišovat znaky.
Selar , 26 let

Další recenze

Hokage.cz Shirai-cz Mephit Česká Asociace Shogi Animefest MIK Toys Advik Akicon Otaku Nest .sk