Japonská hra Shogi (šógi)

Shogi (šógi) je starodávná strategická hra japonských generálů. Tato hra má v Japonsku dlouhodobou tradici. V západním světě není tak známá, ale věřte nám, že hra Shogi baví dokonce i lidi, kteří nemají klasické šachy v oblibě! Jedná se o dynamickou hru plnou zvratů díky vkládání zajatých kamenů zpět do hry. Zároveň příliš defenzivním šachistům pomůže naučit útočnější způsob hry. Šachisty také potěší fakt, že prakticky ve hře nejsou remízové zápasy. A pokud nám nevěříte, přijďte si s námi zahrát. :)

Kromě čistě japonského značení existuje i mezinárodní přepis značek, ale ten se špatně shání a hra tím ztrácí orientální kouzwwse hra rozšířila i u nás, skombinovali jsme japonské znaky s mezinárodními a to tak, že si i naprostý laik může zahrát japonské šachy shogi proti rodilému Japonci.

Tento typ kamenů je originální. Je to naše individuální práce a myšlenka spojit dva typy značení v jeden, aby byl pochopitelný jak pro začátečníky, tak i pro profesionály, kteří hrají shogi pouze v japonských znacích kanji.

Druhy značení

Hra Shogi je podobná klasické hře šachy, ale má pár zajímavých změn a pravidel navíc. Jedna z hlavních je zajímání kamenů a opětovné vkládání kamenů do hracího pole, tím pádem na hracím poli neubývají kameny jako v klasických šachách a zvrat ve hře může nastat v podstatě kdykoliv. Nikdy není nic ztraceno. Druhá zásadní věc o proti klasickým šachům je povyšování kamenů za určitou hranicí šachovnice. Kameny se tím stávají silnější a hra zajímavější. Více na stránce pravidel hry. Hráč, který žádné šachy nikdy předtím nehrál, se kvůli speciálnímu značení dostane během dvou - tří her do obrazu. Hráč, který má zkušenosti s klasickými šachy ještě o něco dříve. Proto je hra velice dobrá jak pro velmi dobré šachisty co hledají výzvu, tak i pro naprosté začátečníky.

Další informace, fotky a recenze na Zatrolených hrách.

O nás

Jsme dva nadšenci, které baví hraní japonské hry Shogi. Vzhledem k tomu, že hra není u nás moc známá, tak od začátku roku 2012 objíždíme herní festivaly nebo festivaly se zaměřením na japonskou kulturu, kde učíme zájemce pravidla hry.

Ke hře Shogi jsme se dostali úplnou náhodou. Protože jsme oba informační technici, tak rádi čteme zprávy z IT světa a zaujal nás tento článek: Počítač opět porazil člověka, tentokrát v Japonském šachu. A tím to vlastně celé začalo. Článek nás zaujal natolik, že jsme nejprve na internetu hledali, co to Shogi jsou a jak se hrají. Po dlouhém hledání jsme zjistili, že se v České republice nedají sehnat (dnešní situace je již o něco lepší). Bohužel hrací sady jsou ve většině případech pouze s japonskými znaky - bez pomocných šipek. Takže jsme si první provizorní sadu vytvořili z papírového kartónu. Hra nás začala bavit, stejně jako naše přátele a známé, až jsme si nechali vytvořit jednu dřevěnou sadu sami pro sebe. Když se o naší vylepšené verzi dozvědělo naše okolí, tak někteří si od nás chtěli také nechat Shogi sadu vyrobit. A od toho to už byl jen malý krůček k prodeji našich Shogi přes internet. Naše sady pořád zdokonalujeme a nyní vyrábíme již čtvrtou verzi, která byla úspěšně zafinancovaná na mezinárodní platformě Kickstarter. Také jsme spoluzakladateli České Asociace Shogi.

Pojďme hrát Shogi

Česká Asociace Shogi

Dne 7. 7. 2014 jsme založili Českou Asociaci Shogi z. s., kde se můžete stát jejím členem. Také jsme vytvořili veřejnou skupinu na Facebooku pro všechny hráče a fanoušky této hry, kde můžete diskutovat se členy asociace i mezi sebou a najdete zde vše okolo hry shogi (šógi).  

logo Česká Asociace Shogi

Trocha historie o japonské hře Shogi

Přesný původ hry Shogi není znám, ale s největší pravděpodobností se japonská verze vyvinula z čínských šachů a dostala se do Japonska společně s císařským vyslancem na sklonku období Nara (710-794). Hra Shogi se stala velmi oblíbená mezi dvorskou šlechtou v období Heian (794-1185), kdy byla japonská metropole přesunuta z Nary do Kjóta.

Japonské slovo shogi (čteme šógi) znamená "hra generálů" a je odvozeno od slova šógun, což je v překladu "nejvyšší vojenský velitel". Ve hře mají navíc tři druhy kamenů slovo šo (generál) ve svém názvu, jsou to: ošo (císař), kinšo (zlatý generál) a ginšo (stříbrný generál).

Císař formálně jmenoval (spíše potvrdil) šóguna, který ovládal mocné a často odbojné samuraje z jednotlivých oblastí. Skutečná moc v celé říši tedy spočívala v rukou šógunátu (doslovně "zastřešující vláda"). Dalším důležitým obdobím historie hry Shogi bylo přerušení císařského období Muromachi (1333-1568) rodinou dědičných šógunů Ashikaga v hlavním městě Kjótu. V této době byla nejprve nejpopulárnější verze hry Dai-shogi (velké shogi; 13×13, později 15×15 hracích polí), na rozdíl od Chu-shogi (střední shogi) a Sho-shogi (malé shogi). Vrcholu obliby pak dosáhly na konci tohoto období malé shogi, které se začaly hrát na desce 9×9 polí, neboť přejaly z oblíbenější verze středních shogi tři hlavní kameny - střelec, věž a opilý slon (sui-zo). Opilý slon byl z malých shogi odstraněn, protože z opilého slona se mohl ve hře stát druhý císař, což císař Go-Nara (panoval 1526-1557) nepřenesl přes srdce.

Původ možnosti "vkládání" (nasazování) zajatých kamenů zpět do hry za opačnou stranu není přesně znám, ale pravděpodobně byla do hry zavedena v 16. století. V té době měli zajatí vojáci ve válce dvě možnosti, a to popravu nebo vstup do služeb nepřátelské armády.

Shogi, tak jak je známe dnes, se tedy vyvinuly z verze Sho-shogi (malých shogi). Byly oficiálně ustanoveny a přesně formulovány na počátku období Edo (1600-1868; Edo je starý název Tokia).

Historie shogi

(Zdroj: www.geocities.jp) 

FAQ

Hra Shogi (šógi) je podobná klasické hře šachy, ale oblíbili si ji i zarytí odpůrci šachů. Zásadní rozdíly hry jsou v hracích kamenech, které lze otáčet (upgradovat) a tím dostávají lepší vlastnosti. Také můžete zajaté kameny vracet zpět do hry jako své. Zvrat ve hře může tedy nastat v podstatě kdykoliv.

1. Nejsou pravidla moc složitá?

Úplným začátečníkům jsme schopni vysvětlit pravidla hry za pouhých 5 minut! :)

2. Co když neumím japonsky a znakům nerozumím?

My také neumíme japonsky, proto jsme k japonským znakům přidali pomocné šipky, takže hru rychle pochopí i ten, kdo nikdy nehrál ani klasické šachy a nemusí si pamatovat japonské značení.

3. Shogi a šachisti - jde to dohromady?

Hra Shogi je na druhou stranu vhodná i pro velmi dobré šachisty, kteří hledají výzvu a chtějí se naučit být ve hře více útoční. Shogi jsou totiž výpočetně mnohem složitější. V klasickém šachu se kombinace všech možných partií pohybuje kolem hodnoty 10^123. Možný počet kombinací u hry Shogi dosahuje hodnoty 10^224.

4. Mohu se připojit ke komunitě?

Ano, budeme rádi za každou pomoc. Od 7. 7. 2014 jsme založili Českou Asociaci Shogi, kde se můžete stát členem.

5. Pořádáte i turnaje v Shogi?

Na Animefestu 2013 jsme uspořádali náš 1. amatérský turnaj v Shogi, hlavní výhra byla naše herní sada a většina hráčů byli úplní začátečníci. V roce 2014 proběhl 1. národní turnaj na Czech Open v Pardubicích. Další budou přibývat.

6. Chci se naučit hrát Shogi, kde vás zastihnu?

Veškeré informace jsou pod odkazem Hrajeme.

Jsme na Facebooku
Potkáte nás
29 5
Pravidelné shogi hraní, Praha

Mephit, Arbesovo náměstí 14, Praha 5


2 6
MČR a Shogi Subaru Levorg Open 2018

Skautský institut, Staroměstské nám. 4, Praha 1


21 7
Festival čajových nadšenců 2roč.

Studentské náměstí, Kadaň


Kalendář akcí
Co na Shogi říkáte
Líbí se mi odlišnost vůči obyčejným šachům, hlavně vracení a povyšování figur.
Jan, 20 let

Má propracovanější pravidla, než klasické šachy a hezčí zpracování.
Veronika, 21 let

Líbí se mi velké možnosti ve hře. Vyhrání hry je možné, i když prohráváš. Nevyplácí se pouze vyhazovat nepřátelské figurky, ale i naopak malá chyba může znamenat prohru.
Tomáš, 18 let

Další recenze

Hokage.cz Shirai-cz Mephit Česká Asociace Shogi Animefest MIK Toys Advik Akicon Otaku Nest .sk